Arguments Çağırım Hatası

Merhaba,

UIPath Community edition kurdum ve kullanıyorum. Bir site üzerinden temel UiPath eğitimlerine başladım. Oradaki ürün ile community versiyon arasında versiyon farkı var baştan belirtmek isterim.

Arguments kullanımı ile bir örnek yapmayı denedim. Bir proje üzerinde iki argüman tanımladım.

Sonra yeni bir proje açarak bu proje içinden “Invoke Workflow File” aktivitesini kullanarak ilk projenin path ini seçiyorum. Gerekli tüm atamaları yapıp çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı alıyorum.

Kendim direkt seçerek yapmama rağmen ilk projeyi görmüyor. Path kısmınıda farklı algılıyor.

Aldığım hata:
11/12/2022 19:53:31 => [Error] Kitaplık derleme işlemi sırasında beklenmeyen bir hata oluştu:
The following invoked workflows are missing:
C:\Users\xxx\Documents\UiPath\Arguments3..\Arguments2\Main.xaml
Called from the following workflows:
C:\Users\xxx\Documents\UiPath\Arguments3\Main.xaml

UiPath Studio Community versiyon: 2022.10.3

Üründeki bir bug dan dolayı mı bu hata oluşuyor yoksa gözden kaçırdığım bir hata mı var? Yardımcı olursanız sevinirim.

Hi @erol_tezcan

I see that all the file names are having main.xaml. Are they from different project folders? . If yes then thats the issue. Keep your project files in one folder itself or create sub folders under it . And alsomake sure you give different names so that there might not be conflicts.

And also if you are trying invoke workflow from library project then try with a normal process not a library

Cheers

Hi Anil,

I created 3 new projects like Arguments1, Arguments2 and Arguments3 as you see in the picture. They are different projects and names.
1

In the Arguments3 project, I called the Argument2 project using “Invoke Workflow File” component. As you see, I choosed the Argument2 project from Choosing File Window.

In the video that I am watching, lecturer creates different projects that are not same directory. So I want to use this structure in my project.

How can I call other xaml file from main uipath project?

Can it be a bug?

Thanks

Hi @erol_tezcan

I beleive they created 3 different folders in same project. If not then what you need to do is give the complete path of the project .when you select directly it tends to take partial path which might be wrong.so just copy full path and try.

Ideally its not good to call like that and it would not work.as when you publish your package only the files in your main folder are only published. The xamls that you call from other projects will not be published.

Hence create all 3 xamls as on project but if you want you can separate by 3 folders inside same main folder

Cheers

Hi Anil,

I think you understand me wrong.

I am calling the .xaml process file via UiPath Studio by choosing.
I am not typing anything and any path or address.

I dont want to put 3 projects to same directory.
There is a main directory. In this main directory, there are 3 new process directories like Arguments1, Arguments2 and Arguments3.

I couldn’t call Arguments1 project from Arguments2 project using UiPath Studio Community edition. I think there is a bug in Community edition.

I hope I could explain my situation.

Hi @erol_tezcan

Can you show me the folder structure in a picture please that will give a good understanding

cheers

Hi @Anil_G ,

I sent my folder structure.
resim_2022-11-15_155104867

Thanks.

Hi @erol_tezcan

These are 3 different projects and you should not be doing that at all… if you still need different once then paste these 3 into another project and use it feom there

One reason why its not able to find might be the folders properties. Check the properties of the folder as well

Cheers

Hi @Anil_G ,

I understood what you wrote. :slight_smile:

But I want to give an example and learn the main reason.

I am watching a course about UiPath. In this course lecturer creates two Process that are in different path.

The prcessess are in UiPath folder. But they place different folders. One of them is in Arguments1, the other is in Arguments2.

In arguments2, lecturer calls Argument1 process. You can see folder structure and directories.

Will I able to do like this, and how?

BR

Hi @erol_tezcan

You are using latest version for sure. So create a project using windows-legacy and try degrading the systems package and then try. That should solve your issue

Cheers

Merhabalar Erol Bey,
Aynı sorunu ben de yaşadım ve çözemiyorum. Siz çözdüyseniz nasıl çözdüğünüzü paylaşabilir misiniz?
Teşekkürler.

Goncagül Hanım merhaba,

Arguments klasörlerin ayrı ayrı oluşturduğumuz da birbirini çağırmak istediğimizde dıştaki klasörü görmüyor. Bu nedenle proje dosyalarını aynı dizin içine koymanız gerekiyor.

Örneğin arguments2 projesini çalıştırmak isterseniz, arguments1 projesini arguments2 içine kopyalamalisiniz ve invoke workflow daki yolu bu yeni yol olarak göstermelisiniz.

İyi günler